| Kiln length | 6~60m |
|---|---|
| Belt width | 0.3~2m |
| Work temperature | ≤900℃ |
| Energy | nature gas or electricity |
| Furnace size | customized |
|---|---|
| Chamber size | customized |
| Max temperature | customized |
| Work temperature | customized |
| Chamber size | customized |
|---|---|
| Furnace size | customized |
| Working temperature | customized |
| Number of burners | customized |
| MAX temperature | 1200℃ |
|---|---|
| Working temperature | 1100℃ |
| Roller material | silicon carbide |
| Chamber size | customized |
| MAX temperature | customized |
|---|---|
| Working temperature | customized |
| Push plate size | L420*W420*H40mm |
| Chamber size | customized |
| Roller type | Silicon carbide rolls and high aluminum rolls |
|---|---|
| Heating fuel | Nature gas |
| Transfer method | Helical gear segment transmission |
| Temperature control method | PID automatic control |
| Thermocouple | K type |
|---|---|
| Working atmosphere | nitrogen, argon, air, carbon dioxide, etc. |
| Display accuracy | 0.1°C |
| Uniformity | ± 3 ℃ |
| Chamber size | customized |
|---|---|
| Kiln car size | customized |
| Design temperature | customized |
| Working temperature | customized |